domů | AČMK | Dokumenty AČMK | Kluby | Turnaje | Žebříček | O hře | Glosář | Coaching | Odkazy | Login |
Pravidla asociačního kroketu, 6. edice
37. HANDICAPOVÉ TAHY (BISQUES)
-
DEFINICE Handicapový tah (bisque) je tah navíc uplatněný v handicapové hře a s výhradou Pravidla 37(f) může být strikerem zahrán pouze se strikerovou koulí bezprostředně předcházejícího tahu. Pokud je hráno s jinou koulí, použije se Pravidla 26 (hraní se špatnou koulí). Handicapový půltah (half-bisque) je omezený handicapový tah, ve kterém si žádná koule nesmí započítat bod.
-
POČET PŘIDĚLENÝCH HANDICAPOVÝCH TAHŮ
-
Počet handicapových tahů daných méně handicapovaným hráčem hráči více handicapovanému je roven rozdílu mezi jejich handicapy (ale viz Pravidlo 43(a) pro deblovou hru).
-
Handicapový tah (bisque) nemůže být rozdělen do dvou handicapových půltahů (half-bisques) .
-
KDY SE MŮŽE HANDICAPOVÝ PŮLTAH NEBO TAH HRÁT
-
S výhradou Pravidla 53(g)(3) (časově omezené hry), hráč, který obdržel handicapový půltah nebo jeden nebo více handicapových tahů jej, nebo je může odehrát na konci svého kteréhokoli tahu, s vyjímkou tahu, ve kterém byla strikerova koule vykolíkována. Pokud obdržel více než jeden, může je zahrát odděleně, nebo některé z nich, nebo všechny těsně po sobě.
-
Pravidlo 37(c)(1) má přednost před Pravidlem 8(b) a umožňuje zahrát handicapové půltahy nebo tahy po kterémkoli z prvních tří tahů hry.
-
Odkazy na tahy v Pravidle 26 nezahrnují handicapové půltahy ani handicapové tahy.
-
Tah, po kterém je hrán handicapový tah, nebo handicapový půltah končí, když je splněna jedna z podmínek v Pravidle 4(d), poslední úder tahu skončil a koule jsou správně umístěny.
-
OHLÁŠENÍ ÚMYSLU
-
Na konci tahu musí striker jasně a bez prodlení ohlásit svůj úmysl zahrát handicapový půltah nebo tah na který má nárok před tím, než ho zahraje. Pokud tak opomine učinit, handicapový půltah ani tah není hrán a užije se Pravidla 25. Nicméně, byla-li chyba odčiněna, striker může následně handicapový půltah nebo tah zahrát.
-
Pokud má striker právo hrát handicapový půltah nebo tah a ohlásí svůj úmysl jeden z nich zahrát, může své rozhodnutí změnit kdykoli před jeho zahráním, za předpokladu, že tento svůj jiný úmysl ohlasí. Pokud ohlásí úmysl jeden z nich zahrát, a nespecifikuje který, má se zato, že ohlásil úmysl zahrát handicapový tah (bisque).
-
Pokud striker odehrál všechny údery, na které měl právo a ohlásí svůj úmysl nehrát handicapový půltah ani tah, ať už slovy nebo tím, že opustí kurt, aniž by protivníkovi oznámil, že se ještě nerozhodl, nemůže své rozhodnutí již změnit.
-
Protivník nemůže zahájit svůj tah, než striker takto ohlásí svůj úmysl. Pokud tak učiní a chyba je objevena předtím, než striker opustí kurt, chyba se odčiní a striker si zvolí, zda bude, nebo nebude hrát handicapový půltah nebo handicapový tah.
-
HRANÍ HANDICAPOVÉHO PŮLTAHU NEBO TAHU PŘEDČASNĚ Protivník musí přerušit hru, jestliže si všimne, že striker v nejbližší chvíli hodlá hrát handicapový půltah nebo tah předtím, než jeho tah skončil (viz Pravidlo 37(c)(4)). Pokud protivník opomine hru přerušit a striker hraje handicapový půltah nebo tah předčasně, má se zato, že jeho tah skončil předtím.
-
HRANÍ SE ŠPATNOU KOULÍ Jestliže striker hraje se špatnou koulí v prvním úderu nehandicapového tahu a chyba se odčiní, může pak zahrát handicapový půltah, nebo tah kteroukoli koulí, kterou mohl platně hrát v prvním úderu tahu.
-
CHYBNĚ UMÍSTĚNÉ KOLÍČKY A ZAVÁDĚJÍCÍ INFORMACE V Pravidle 31(d) výraz herní strategie zahrnuje i rozhodnutí, zda hrát handicapový půltah nebo tah.
-
ODČINĚNÍ POCHYBENÍ Poté co došlo k pochybení, striker může pozdržet rozhodnutí o hraní handicapového tahu nebo půltahu, dokud protivník nerozhodne o odčinění.